FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

IV. ročník Festivalu česneku

Tisková zpráva

IV. ročník Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích,
Státní zámek Buchlovice, 30. července 2005

logo

V sobotu 30. července 2005 se již počtvrté koná Festival česneku na zámku v Buchlovicích, v jeho překrásném parku a výstavních prostorách.

Festival česneku na zámku je slavností v rozsahu, který je jedinečný nejen v České republice, ale i v Evropě, takovou slavnost slaví na světě jen málo zemí (USA, Kanada, Finsko a Velká Británie).
A proč právě česnek na zámku? Třeba proto, že "Kdo má dobré osrdí, tomu česnek nesmrdí!”
Rádi bychom zdůraznili následující:

 jde o monotématické setkání producentů i zpracovatelů, konzumentů česneku v kaleidoskopickém dni, v tomto roce je důraz kladen na poučení a rozmanitost, ale také hravost (řada soutěží a her pro děti i dospělé), je to den pro celé rodiny
 ve spojení s vínem a ostatními produkty bude region představen jako místo plné zdraví,
 jde o akci pro podporu produkce tradiční zeleniny, jejíž pěstování doznává značné redukce
v posledních letech (oblast Uherskobrodska), to vše v návaznosti na zvykosloví a ve spojení
s lidovým zpěvem, tancem a muzikou,
 jde o jarmak lidových tvůrců, zde zaměřeno především na výtvarné zpracování česneku (vázání věnců, copů a j), podporu drobného podnikání v regionu,
 a konečně jde o pokračování nového cyklu oživování zámeckých prostor.

Mimořádně bohatý festivalový program bude zahájen v 10.00 hodin zpěvem Česnekové hymny, k přípitku bude rozléván česnekový zákys, následuje Mše za česnek v podání taneční skupiny souboru Hradišťan. A poté můžete být přítomni vernisáži výtvarné soutěže "Česnek je páchnoucí růže", soutěžím dospělých i dětí "Soutěž čichačů", "Soutěž o nejhmotnější česnek", "Česnekovému běhu zámeckým parkem", "Šachovému utkání Boršice versus zbytek světa", "O nejsmradlavější dítě", soutěže ve skládání hlavolamů, soutěže "Loupač ČR", Fotosoutěže "Česnek 2005" nebo "3. mistrovství ČR v plivání česneku na dálku", dívky a ženy pak anonymní soutěže "O nejkrásnější slovácký typ", také je určitě zaujme módní přehlídka svatebního salónu a jiné.

Folklorní obec budou zastupovat soubory a muziky především z produkčních "česnekových oblastí" Dolněmčan z Dolního Němčí, Marýnka Vracov, Lipina Vracov, Malá Nivnička z Nivnice, Světlovan Bojkovice, taneční skupina souboru Hradišťan, cimbálová muzika Burčáci z Míkovic, dechová hudba Šarovec z Hluku.

V doprovodném programu nebudou chybět dva přednáškové cykly (odborná a neodborná sekce), s příznačnými názvy Česnek je elixír života a Česnek je zázrak, vystoupení Statického promenádního orchestru Divadla Šprušle a divadla marionet. Exotika přijde až z Tchaj-wanu - orchestr tradiční hudby "The Taipei Grass Mountain Folk Orchestra".

Hlavním pořadatelem je Folklórní agentura Buchlov, spolupořadatelem Národní památkový ústav Praha, Správa státního hradu Buchlov a Státního zámku Buchlovice.

Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas Brno, Infoservis CZ a.s., Zlín a Infocity Zlín, server Zlin.cz, Dobrý den s Kurýrem Uherské Hradiště, Slovácké noviny Uherské Hradiště.

Ing. Miloslav Hrdý, m.737649604, miloslav.hrdy@quick.cz

Z minulých ročníků festivalu
Z minulých ročníků festivalu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Buchlovice
Zveřejněno 20.07.2005 v 12:13 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule