FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Svátek oskoruší jubilejní

Svátek oskoruší bude oslavovat Strom Slovácka

Vítáme vás v kraji živého folklóru, dobrého vína, jídla a krásné přírody. Strážnicko se vyznačuje typickým dolňáckým folklórem bohatých krojů a lidových písní, je vinařskou oblastí kvalitních vín, pocházejících z úpatí Bílých Karpat a je krajem luk a hlubokých lesů chráněným UNESCO.

pozvánka

Tisková zpráva - Svátek oskoruší bude oslavovat Strom Slovácka

V KD Tvarožná Lhota u Strážnice dne 11. března 2005 bude celý večer věnován oskoruším, vzácnému stromu Slovácka.

Jubilejní V. ročník akce proběhne přímo v oblasti největšího rozšíření na jihu CHKO Bílé Karpaty v obci Tvarožná Lhota vzdálené 4km od Strážnice. Akce má v programu od 15.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a typického stromu Slovácka. Přednášky a postery budou věnovány rozšíření, pěstování a využití oskoruší i dalších vzácných dřevin. Na akci bude prezentován Oskorušový spolek sdružující milovníky a pěstitele oskoruší a budou pasováni další "Nositelé oskorušové tradice".

Bude otevřen II. ročníku soutěže "Oskoruše nejkrásnější", kde bude vybírat veřejnost "Královnu oskoruší 2006". Návštěvníci mohu navštívit i nedaleké Muzeum oskoruší. Degustaci vzorků oskorušových pálenek letos doplní i destiláty deseti dalších ovocných druhů, ale i sušených a zavařených plodů.

Program bude probíhat za doprovodu cimbálové muziky Michala Miltáka a zpěvu sólistů a mužského sboru z Tvarožné Lhoty a Bukovan. Jako vždy bude zajištěno občerstvení včetně zabijačkových specialit, tombola a samozřejmě poradna a prodej stromků oskoruší a dalších vzácných dřevin - dřínů či klokočí.

Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Oskeruše roste zvláště v jihovýchodní Evropě i Severní Africe. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Oskerušová nej. Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě ! Jejich síla přejde i do vás !!

"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"

Pořadatelé: Mužský sbor Tvarožná Lhota ve spolupráci se Sdružením INEX-SDA Bílé Karpaty, obcí Tvarožná Lhota a Mikroregionem Strážnicko s podporou Regionu Slovácko.

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek a Josef Durna

Další aktivity na Strážnicku:

Regionální rozvoj ve Tvarožné Lhotě INEX- SDA
Vít Hrdoušek / INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, hrdousek@c-box.cz, http://www.inexsda.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.02.2006 v 20:23 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule