FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Na nové trasy vyjeli rádi chalupáři i místní

Suchá Rudná l Teprve minulý rok vzniklo z podnětu nadšených rekreačních sportovců občanské sdružení Lyžařské běžecké tratě Suchá Rudná a hned první zimu mohlo s podporou Moravskoslezského kraje, Karlovy Studánky a Světlé Hory a souhlasem správců lesů udržovat v krajině první okruhy.

"Lesy České republiky i Beskydská lesní mají pro naše záměry pochopení a musím říci, že spolupráce je skutečně solidní. Cokoli se domluví, to platí. Mohli jsme například provést drobné terénní úpravy v lese v místech, kde to bylo zapotřebí. Lesáci nám hlásí termíny těžby dřeva a my tam v tu dobu samozřejmě nevjíždíme, abychom nepřekáželi," řekl předseda sdružení Jan Peřinka. Sdružení disponuje jedním sněžným skútrem s dvojím speciálním zařízením na úpravu stop. Pravidelně udržuje osmnáct kilometrů tras a pokud vytrvale sněžilo, nasadilo techniku na tratě opakovaně. Vytváří jen jednu stopu, přesto tu ke kolizím mezi běžkaři nedochází. Lidé ctí pravidlo, že sjíždějící běžkař má přednost, a stopu mu včas uvolní.

Na běžecké okruhy v okolí Suché Rudné si rychle zvykli místní i chalupáři a rekreanti. K dispozici už jsou přehledné mapky, na třech místech byly osazeny směrové ukazatele. Červený okruh má zhruba dva a půl kilometru, žlutý je o pětinu kratší a trasa tvarem připomíná osmičku. Sdružení ale udržuje také přibližně osmikilometrový úsek modré trasy nad Karlovou Studánkou mezi Malou hvězdou, křižovatkou v Suché Rudné, křižovatkou v Podlesí a křižovatkou Pod Železným vrchem. Trasa má přibližně 180 metrů převýšení a užívají ji také běžkaři z Vrbna pod Pradědem, kteří si tudy zkracují cestu.

Někteří běžkaři mají raději trasy upravené rolbou, snad že jsou tvrdší a kompaktnější. Jiní zase nedají dopustit na poetické vyjížďky takřka opuštěnou krajinou, po lesních cestách projetých skútrem se stopovačem, kde mají před sebou jen výzvu bílé stopy. "Jsme i s našimi syny vášniví běžkaři. Nemít podporu kraje a obcí a ponejprve také sportovního gymnázia z Vrbna, možná bychom aspoň jednu trasu upravovali na své náklady," připouští Jan Peřinka.
Okolí Suché Rudné, Podlesí, Karlovy Studánky, Andělské Hory, Malé Morávky má pro běžecké lyžování takřka ideální podmínky a je možné, že tu nové trasy ještě přibudou. "Když jsme se ucházeli o grant krajského úřadu Moravskoslezského kraje, mohli jsme žádost doložit anketními lístky. Lidem se možnost lyžovat v kvalitní stopě po celou zimu zamlouvá, přitom rozhodně nejde jen o mladé lidi," dodal Jan Peřinka.

zdroj:Bruntálský Kurýr

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion SLEZSKÁ HARTA
Zveřejněno 17.05.2006 v 09:58 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule