FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Týdeník Květy zveřejnil ukradenou fotografii ze zahájení plavební sezóny

Tisková zpráva

Týdeník Květy ve svém 23. čísle z letošního roku zveřejnil ve sloupečku "Nenechte si ujít" "avizo" na ukázku plavení dříví 9. června. Článeček zval na "starodávný zvyk plavení dřeva... v sobotu 9. června do Jelení Vody u Prachatic. Národopisné odpoledne s občerstvením začíná ve 14 hodin." Ilustrační fotografie (ze zahájení plavební sezóny na Jeleních Vrších 19.05.2007) byla bez souhlasu autora převzata z našich webových stránek www.schw-kan.com/sc_fot.html. Fotografie byla stranově převrácena, oříznuta tak, aby chyběl údaj o autorovi. Takovéto neoprávněné použití je v rozporu nejen s etickými pravidly Syndikátu novinářů, ale také s autorským zákonem 121/2000 Sb.

Fotografie z Květů:

Fotografie z Květů

Originál fotografie:

Originál fotografie

Fotografie upravená stejně jako v Květech:

Fotografie upravená stejně jako v Květech

Z výše uvedené citace je zřejmé, že údaje v článku byly zmatečné. Plavení dříví nebylo starobylým zvykem, ale způsobem dopravy či řekněme starobylým řemeslem. Ukázka plavení dříví 9. června se nekonala v Jelení Vodě u Prachatic (taková obec či osada asi neexistuje), ale na Jeleních Vrších (na Lipensku, resp. na Prachaticku). Žádná národopisná slavnost nebyla připravována (viz Termíny). Jestliže se někdo chtěl občerstvit přinesl si svačinu sebou, či zašel do jednoho ze dvou bufetů na Jeleních Vrších, které by byly otevřeny, i kdyby žádná ukázka plavení nebyla.

Hynek Hladík, plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a zároveň autor původní fotografie se pokusil kontaktovat šéfredaktora časopisu Týdeník Květy Pavla Tauba, ten však nereagoval ani na jeden ze třech odeslaných e-mailů. Hladík proto zaslal informaci o neoprávněném použití fotografie Syndikátu novinářů. Požaduje od redakce Týdeníku Květy uhradit autorský honorář za nepovolené použití fotografie. Větší část honoráře bude darována na účet folklorního sdružení Libín-S Prachatice na realizaci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Hynek Hladík
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
Tel. +420 602272442
Fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině
www.schw-kan.com/sd_home.html in der deutschen Sprache
www.hladikh.websnadno.cz
www.pohadky-maerchen.snadno.eu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 18.06.2007 v 20:30 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule