FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Představujeme účastníky plesu

Národní krojový ples 2008, 1. část
Folklorní taneční soubor "Błędowianie¨ [Buendovjaňe]
Soubor zahájil svoji činnost v roce 1983 jako Regionální soubor Błędowice (Bludovice podle názvu původní vesnice, která je součástí dnešního Havířova). Od začátku svého působení se zaměřil na prezentaci tanců, písní a zvyků svého regionu - těšínský a hornický folklór. Zúčastnil se mezinárodních festivalů v České republice (Strážnice) i v Polsku (Světový festival krajanských souborů v Rzeszowie). Při souboru vznikla i kapela Kamraci [Kamrati], která spolupracuje se souborem dodnes.
V současném souboru "Błędowianie" tančí 29 mladých lidí, která se snaží společně se svými vedoucími navázat na bohaté tradice souboru a dokázat, že má smysl udržovat kulturu a zvyky našich předků. Soubor se soustřeďuje na zpracování folkloru Těšínska. Inspirací pro současné choreografické ztvárnění jednotlivých tanců jsou opět lidové zvyky úzce spjaté s přírodním kalendářem nebo konkrétní lidové příběhy či autentické události.
Se souborem spolupracuje Dětský folklorní soubor "Mali Błędowianie". Více než 30 mladých tanečníků (ve věku od 6 do 12 let) regionálními dětskými hrami, temperamentem a spontánností výrazně obohacují každé společné vystoupení.
soubor Błędowianie
soubor Błędowianie
Soubor v současném složení zaznamenal několik úspěchů, zvítězil v soutěži "Takoví jsme", zúčastnil se několika prestižních festivalů jako je "Vsetínský krpec", "Týden beskydské kultury" ve Visle, "Gorolski Święto" v Jablunkově. V r. 2007 reprezentoval ČR na mezinárodním setkání mládeže Visegradské čtyřky - Kultura bez hranic, které se konalo v Polsku.
Národopisný soubor ODRA
Soubor pracuje od roku 1984 a zabývá se lidovými písněmi, tanci a zvykoslovím regionu Slezska a Lašska z povodí řeky Odry. Má taneční složku, ženskou pěveckou skupinu a cimbálovou muziku. ODRA, které působí v rámci Sokola Vítkovice v Ostravě. Má za sebou vystoupení na domácích festivalech a v zahraničí (Rumunsko, Dánsko, Chorvatsko, Portugalsko, Anglie, Německo, Rakousko, Polsko). Tanečníci se zúčastnili i dvou všesokolských sletů a dvou světových gymnaestrád.
Odra - "tanec v oblacích"
Odra - "tanec v oblacích"
Soubor zahájil svou přípravu na 11..národní krojový ples v Českém domě v Ostravě-Vítkovicích pod vedení Anny Buroňové už v polovině roku 2007. Vedle tanečního čísla Kalamajka se připravuje i na další tance regionu, které byly vybrány režisérem pořadu Mirkem Ekartem. Na plese chce soubor předvést všechny své kroje z různých částí Těšínska - bohumínský, skřečoňský, jablunkovský a gorolský kroj z Mostů u Jablunkova. Jeden taneční pár se chce zúčastnit soutěže o nejsympatičtější pár plesu. Doufáme,že bude líbit. V současné době už sháníme typickou slezskou "mjodulu", abychom jí mohli počastovat návštěvníky plesu.
Soubor lidových písní a tanců HLUBINA, Ostrava
Soubor lidových písní a tanců Hlubina patří mezi nejstarší taneční soubory v České republice. Vznikl v Ostravě roku 1947, původně jako dívčí taneční skupina, která se věnovala studiu slezského folkloru a účinkovala v Ostravě a jejím okolí. Během krátké doby z malé skupiny vznikl soubor, který přijal jméno Hlubina - podle názvu šachty a kulturního domu, kde působil až do roku 1990. S jeho jménem je neodlučně spjato jméno zakladatelky, umělecké vedoucí a choreografky Zdeny Kyselé (1918-2004).
Přirozeným základem pro tvorbu je folklorní materiál Slezska a Lašska (Slezská suita, Ostravské obrázky, Slezská beseda, dívčí chorovod Vjonky aj.). Zpracovávané folklorní oblasti charakterizuje spíše drsnost, sevřenost, menší okázalost, často však velká citová hloubka. Tradičně se soubor jako jeden z mála kolektivů v České republice zaměřuje na projevy havířského prostředí (Na havířském výletě, Na havířském bále, Havířské obrázky aj.).
Umělecký vývoj souboru směřoval během let ke stále vyšší stylizaci; vrchol tvoří choreografické zpracování Lašských tanců Leoše Janáčka. V nedávné době zařadila Hlubina do repertoáru také barokní tance (Bohemika, Moravika).
Během svého dlouhodobého působení zaznamenala Hlubina mnoho uměleckých úspěchů doma i v zahraničí Francie, Itálie, Jižní Korea, Chorvatsko, Řecko, Malta aj.)
Z koncertu k 60. výročí souboru Hlubina
Z koncertu k 60. výročí souboru Hlubina
Soubor Hlubina se každoročně podílí na organizaci Mezinárodního folklórního festivalu Folklor bez hranic Ostrava a přehlídky nových choreografií dospělých a mládežnických souborů FOS Ostravy a Lašska, Inspirace.

V roce 2007 soubor oslavil 60. výročí svého vzniku, výroční koncert se konal 27. října 2007 v DK města Ostravy.

-dm.

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 11.12.2007 v 01:57 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule