FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Čas vzpomínek, radosti, naděje

K desátému výročí od založení OS Hradišťan připravili v Klubu kultury v Uherském Hradišti 22.listopadu 2008 celovečerní pořad Čas vzpomínek, radosti, naděje věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J.V.Staňka.

Folklorní soubor Old stars Hradišťan vznikl v roce 1998 z iniciativy bývalého tanečníka Hradišťanu Milana Staška, který se schází s dalšími nadšenci aby oživili již legendární choreografie J. V. Staňka. Dlouhodobě s nimi spolupracuje CM Linda s primášem Stanislavem Škubalem. Propojení přináší další interpretační možnosti a vznik dalších choreografií. Diváci je mohli spatřit na třech kontinetech např. v Brazílii, Mexiku, Německu, Francii atd. Na našich podiích nalezli příznivce třeba v Praze, Plzni, Přerově nad Labem, Kunovicích, Uh. Hradišti....
K desátému výročí od založení připravili v Klubu kultury v Uh. Hradišti dne 22. listopadu 2008 celovečerní pořad "Čas vzpomínek, radosti, naděje" věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J. V. Staňka. V režii autora pořadu Milana Staška za výtvarné spolupráce Josefa Kiesewettera a Zdeňky Opočenské se postupně představili tanečníci Old star Hradišťan a Národopisný soubor gymnázia Uh. Hradiště vedený Lenkou Kraváčkovou a sólisté. Ve svojí premiéře zazpíval mužský pěvecký sbor Old stars Hradišťanu se sbormistrem Janem Vančurou.
Večer zpestřily CM Linda, Hudecká muzika Miroslava Minkse, kvartet ve složení klavír, housle, klarinet a šestistrunná akustická basová kytara pod vedením Jana Černíčka. Hosty byly muzikantské legendy hudecké muziky Pondělníci s primášem Františkem Hamadou - stále ještě junákem ve věku 94 let, se zpěvákem Janem Vančurou (81).
Program byl vskutku pestrý s tanci z Dolňácka, Hrozenské, Boršické a Uherskohradišťské sedlcké, tance z Polany, Suchova, Velké nad Veličkou, Častkova a dalších oblastí.
Muziky se sólisty Věrou Domincovou, Jaroslavem Kolečkářem st, Bronislavou Zelingerovou, Janem a Miroslavem Minksovými, Jiřinou Mikloškovou, Milanem Staškem a Vladanem Nejezchlebou obsáhly regiony od Zlína, přes Luhačovské zálesí, Horňácko až po Uherskohradišťsko.
Na hudebních úpravách se podíleli Stanislav Škubal, J. V. Staněk, Jan Černíček, Miroslav Minks a Ladislava Hetmerová. Tančilo se v choreografii J.V.Staňka, Kateřiny Černíčkové, Milana Staška.
"V současné době nastávává v Old stars Hradišťan omlazování tanečního souboru. Zakladatelé se omlouvají z důvodů rodinných, pracovních, zdravotních. Vítáme všechny, kteří si chtějí zatančit. Proto jsme přijali do naší skupiny gymnazistu Martina Pěchu, bývalého krále z Jízdy králů v Kunovicích a opakované vítěze ve zpěvu a cifrování na různých dětských soutěžích. Naopak jsme přijali s vervou tančícího starostu Uh.Hradiště Libora Karáska, minulý rok slavícího abrahamoviny", popisuje aktuální stav vedoucí Milan Stašek.
Je veřejným tajemstvím, že se oslavencům doslovně hrnou pozvánky k účinkování. A to ne jenom od nás. Na rok 2009 se mohou rozhodnout pro Maďarsko či Japonsko.

Zdeněk Ondrášek


Se souhlasem autora poskytl A. Vrba.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Uherské Hradiště
Zveřejněno 30.11.2008 v 22:59 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule