FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Na slámě spí ...

Výstava betlémů, Buchlovice, 4.12.2009 - 10.1.2010

Tím, že začínáme výstavu betlémů Na slámě spí ... na kraji měsíce prosince, se nechceme zařadit hned za supermarkety a podobná zařízení, běsnící už nějaký ten měsíc a vtloukající nakupujícím ideu obžerství ve jménu Vánoc.
Jde nám skutečně o adventní přípravu, o ztišení, zklidnění a naladění na příchod Ježíška. A tak u příležitosti vernisáže výstavy v pátek dne 4. prosince 2009 v 17.00 hodin, nebudeme zatím zpívat naplno koledy ani kolední písně. Půjde nám o připomenutí svátků některých světců tohoto období roku - sv. Ondřeje, sv. Mikuláše, sv. Lucie a sv. Barbory a prostředníky k tomu budou děti ze souboru Buchlovjánek a jejich rodiče.

Myslíme si, že Vánoce jsou opravdu nejkrásnějším obdobím v roce. Nemusíme jen zdůrazňovat tradici moravských Vánoc, které mají svou vůni danou zimou a sněhem. Ani nejde o tradici vypěstovanou stromečkem, zdobením, dárky. Je to čas, kdy každý člověk nějakým způsobem obnaží duši a uvědomí si, že je to i čas opravdové lidské lásky, kdy oslavujeme zrození čistého života. Proto je tato doba tak krásná a pro každého potřebná. A podle našeho mínění bude stále potřebnější, protože člověk potřebuje a bude potřebovat onu čistotu v sobě najít: saháme tedy do historie, do odkazu nám zanechaného, abychom zjistili, že je v něm tolik čisté a přirozené krásy, že je to největší, co můžeme lidem dát a vrátit - v nepřeberném množství adventních písní, vánočních zpěvů a koled. Kostel je obrazem nebe na zemi mimo jiné, proč jej tedy nevyzdobit tím nejkrásnějším, co máme, koledními písněmi? A také s úctou vzhlížíme k lidem, kteří umějí svou fantazii nasměrovat mimo známé kategorie a vytvořit díla, která nás ostatní mohou oblažovat a těšit. Z tohoto rodu jsou všichni naši autoři betlémů, kteří ukazují, že z materiálů velmi různých jde oslavovat jedno velké téma.
Buďme v tomto adventním čase přirození, čistí a upřímní, jako jsou předkládaná dílka. Od nás všech se chce při jejich shlédnutí dostatek pokory, zamyšlení, chvíle mlčení, soustředění a i zamyšlení nad sebou.... a musí se potom v nás, kteří jsme spjati s cykly slováckého roku, který v libých křivkách opisuje události roku církevního, najít přesvědčení: Buďme sami sebou a žijme dobře své životy!
Výstava betlémů bude ukončena pořadem Zavírání koledníčku 10. ledna 2010 v 17.00 hodin, kdy si naposledy v tomto období zazpívají Děcka z Buchlovic koledy se všemi přítomnými a promluvou P. Rudolfa Chmelaře bude letošní vánoční cyklus ukončen.

Srdečně Vás zveme do Muzea Podhradí Buchlovice!

Za MPB Miloslav Hrdý

Poskytl: Antonín Vrba, vrbaa@seznam.cz

DALŠÍ INFORMACE: Buchlovice
Zveřejněno 05.12.2009 v 00:26 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule