FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Barborky navštívily děti v kovářovské škole

Obchůzku "Barborek", lidový zvyk prováděný den před svátkem svaté Barbory (svátek připadá na 4. prosince), měli možnost shlédnout opět po roce děti v kovářovské škole. Jelikož ale 3. prosince bylo pro děti připravené divadelní představení, Barborky svou obchůzku ve škole uskutečnily trošíčku s předstihem a to 2. prosince.
před školou
před školou
Děvčata se dle tradice oblékla do bílého, přes pas uvázala červenou mašli a obličej zahalila závojem s věnečky na hlavě. První zastavení bylo ve třetí třídě, kdy děti přednesly modlitbičku a byly obdarovány sladkým perníkem. Barborky dále zavítaly do první a druhé třídy, kde opět nadělovaly těm, kdo se uměl hezky modlit. Paní kuchařky, ke kterým též Barborky zavítaly, dostaly také dobrotu na zub a stejně jako všichni navštívení vyslechli připravené říkání "My tři Barborky jsme, z daleké krajiny jdeme a dárky vám neseme. Neseme, neseme velice to krásné, kdo se modlit bude, tomu je dáme a kdo nebude, tomu hodně nalupáme ...".
s druháky
s druháky

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062
e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Zveřejněno 03.12.2010 v 20:02 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule