FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Turistické zajímavosti v okolí obce Veselice [ Turistická zajímavost ]

Turistické zajímavosti v okolí obce Veselice

Na katastrálním území Veselice, které tvoří společně s k.ú. Vavřinec a Suchdol územní obvod obce Vavřinec stojí na kopci Podvrší rozhledna ze které snadno, jako na dlani, uvidíte celý region.

Ve čtyřech místních částech obce Vavřinec, tedy ve Vavřinci, Veselici, Suchdole a Nových Dvorech, žije celkem 820 obyvatel. Území obce se nachází v nadmořské výšce cca 550 m n.m. a poskytuje jeho návštěvníkům vyžití ve všech ročních obdobích. Je velice příhodné především pro pěší turistiku, ale i cykloturistiku.

Rozhledna rozšířila nabídku, kterou poskytuje Moravský kras, tedy především prohlídku zpřístupněných jeskyní a odpočinek v členité krasové krajině, o velice zajímavé pohledy na krasovou krajinu, částečně na Drahanskou vrchovinu, ale především na Českomoravskou vysočinu.

Návštěva rozhledny určitě přispěje k názornějšímu poznávání krasové krajiny a přírody.

Další zajímavostí v bližším okolí rozhledny je zřícenina hradu Blansek, ke které se zájemci dostanou lipovou alejí z Nových Dvorů.

V zimním období mohou zájemci o běžecké lyžování využít tratí vedoucích z Blanska směrem na Sloup a dále až k Benešovu s nadmořskou výškou kolem 735 m n.m. Zájemci o sjezdové lyžování mají možnost využít svahu s lyžařským vlekem u Vavřince, který provozuje organizace Technických sportů.

V létě si na své přijdou i zájemci o houbaření v lesních porostech na území všech místních částí obce.

Ve vzdálenějším okolí obce lze navštívit např. Jedovnice, známé především jako centum turistického ruchu v Moravském krasu s možností koupání v rybníku Olšovec.

V Rudici je zase možnost návštěvy větrného mlýna s expozicí minerálů a hornin.

Obec Sloup, jako severní nástupiště do Moravském krasu, je vedle známých Sloupsko - šošůvských jeskyní známé i jako poutní místo s chrámem Panny Marie Sedmibolestné.

Ve výčtu námětů na výlety do vzdálenějšího okolí rozhledny není možné opomenou možnost návštěvy barokního zámku v Rájec - Jestřebí, bývalém sídle rodu Salmů, správců panství k němuž ve své době samostatné obce Vavřinec, Veselice a Suchdol s osadou Nové Dvory (dříve Dva Dvory) náležely.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 31.08.2004 v 11:50 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule