FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Na Národním krojovém plese

Finalistka soutěže Zpěváček 2006 - Ostrava Barbora Čechová o své účasti na Národním krojovém plese ve Žďáru nad Sázavou
První únorovou sobotu jsem na pozvání pana Zdeňka Pšenici vyrazila se svými rodiči do Žďáru nad Sázavou na X. Národní krojový ples. Byl to můj první ples a byla jsem dost zvědavá, jaké to tam bude.
Hned u vstupu nás vítali hasiči a maškary a v předsálí vyhrávala hudba. Tísnily se tam davy lidí v civilu i v kroji a děvčata v horáckých krojích nabízela koláčky.
Přivezla jsem si také kroj, abych reprezentovala svůj slezský region a splynula s obrovskou masou krojovaných účastníků.
Seděli jsme v prvním patře, ale většinu času jsme strávili sledováním velkolepého programu, který byl zahájen zdravicí domácích i zahraničních hostů, vesměs v krojích.
Poté zahájily ples horácké soubory, které převzaly štafetu od Jihočechů a předvedly řemeslné tance a písně. Sál připomínal starý jarmark s pestrými červenobílými stánky. Jejich program byl zábavný a mnohé řemeslné písně jsme si zpívali s nimi.
Výborné bylo vystoupení tanečníků a muzikantů VUS Ondráš a skupiny GAUDEAMUS.
Velkým magnetem pro účastníky plesu byla právě muzika VUS Ondráš z Brna, která hrála a zpívala v předsálí 1. patra a kolem které se tísnily spousty zpívajících i poslouchajících lidí, lehce se pohupujících v rytmu jihomoravských a slovenských písní.
Mezi jednotlivými programovými bloky v sále hrála k tanci dechovka Božejáci.
Těšila jsem se na slezské soubory, které předvedly tance Pilky, Kačok, Bulger a Cigan za pěveckého doprovodu paní Anny Buroňové, také na klání moravských verbířů a valašských odzemkářů. Podle ohlasu publika zvítězili Valaši.
A k dobré zábavě patří i dobré jídlo a pití a to tam taky nechybělo. V přízemí se prodávaly zabíjačkové speciality, buchty a míchali zde bezvadné koktejly, jak alkoholické, tak nealko. Nechyběla ani bohatá tombola.
Velice se mi líbila ta pestrá směsice našich krojů, ale zvláště mě pak zaujaly dívky v ruských krojích s perlovými čelenkami. Všude se tančilo, zpívalo a hrálo a podle spokojených výrazů v obličejích návštěvníků se mohli pořadatele radovat z toho, že se ples povedl.
Ale všechno má svůj konec, i můj první ples. Už se těším na příští rok, kdy ples ve Žďáru bude ve znamení slezského folkloru, kterému se i já odmala věnuji a věřím, že bude stejně krásný a zábavný jako ten letošní jubilejní.

Barbora Čechová

Barborka Čechová při svém vystoupení v Bulharsku
Barborka Čechová při svém vystoupení v Bulharsku

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 13.02.2007 v 18:44 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule