FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext

Keltský odkaz a oslavy plodnosti

Beltaine patří mezi čtyři nejvýznamnější keltské svátky. Je též znám jako Velký rituál, kdy dochází k symbolickému spojení mužského a ženského principu - dvou neoddělitelných polovin podstaty vesmíru. Je to čas oslav posvátného spojení muže a ženy.

Každý nový začátek musí nutně začít očistou prostředí, ve kterém má nový děj probíhat. Proto i Beltain patří k ohňovým svátkům, kdy k očistě dochází prostřednictvím ohně. Svátek se světí v předvečer prvního května, neboť keltský den začíná západem slunce dne předchozího.

Původně to byl den, kdy se v keltské vesnici uhasily všechny ohně a vymetla všechna ohniště. Druid založil nový oheň a na něm se spálilo vše, co bylo po zimě třeba zlikvidovat. Do ohně se též vhodila vonná kuřidla a všichni z vesnice prošli očistným kouřem. Součástí oslav byly i tance kolem májky a rituál znázorňující oplodnění - mužský rituální nástroj, oboustranně broušený nůž athame, byl vkládán do ženského rituálního nástroje představujícího dělohu (malý kotlík nebo kalich). Dvojice však raději odcházely do okolních lesů a k oplodňování používaly přímo svá těla jako rituální nástroje.

Beltainem začíná světlá polovina roku. Samo slovo Beltain znamená doslova očistný oheň. Z dochovaných znalostí víme, že samo zapálení hlavního rituálního ohně bylo spojeno s posvátným číslem devět. Nejprve bylo vybráno místo. Zde druid nakreslil devět čtverců a v prostředním odstranil drn. V takto vzniklé prohlubni postavil hranici z polen z devíti druhů dřeva a pomocí dubové třísky je zapálil. Do ohně se pak vhazovaly obětiny pro boha Belena - boha Slunce, který měl na starosti léčivé prameny a věštění.

Druidizmus je duchovním dědictvím našich předků a je spojen s uctíváním a respektováním přírodních zákonů. Odpovídá životu v harmonii s přírodou a s principy zdravého životního stylu. Druidské praktiky jsou šetrné, využívají přírodní zákony, učí nás naslouchat přírodě a respektovat ji.

Beltain a jeho oslavy jsou obdobím tepla, světla a rostoucí důvěry. Beltain je časem plodnosti, časem vegetačního růstu a rozvoje lidské společnosti. Je dobou erotična, životní síly Léta a oslavou mládí.

DALŠÍ INFORMACE: Tantra pro ženy 2007
Zveřejněno 22.04.2004 v 12:49 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule