FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHCESKYNávrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

O víkendu 3. - 4. října 2009 jsme se zúčasnili nultého ročník integrované boccii.

Znáte bocciu?
Boccia (čti boča) je zajímavý sport, který mohou na vrcholové úrovni hrát společně lidé s různě těžkými handicapy, ale také lidé bez jakéhokoliv postižení. Handicap při této hře totiž nehraje žádnou roli. Jedná se o obdobu francouzského petanque, kdy proti sobě stojí dvě družstva (min. tříčlenná, max. šestičlenná). Hraje se se 13 koženými míčky, 6 jich je červených, 6 modrých a jeden je bílý - ten se nazývá Jack. Smyslem hry je umístit koule svého týmu co nejblíže k Jacku. Kouzlem boccii je také to, že může vyhrát kdokoliv, záleží na každém míčku a nikdy se dopředu neví, jak hra dopadne.
Tímto sportem se v našem okolí na profesionální úrovni zabývá o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj (www.spb-cr.cz), které sídlí ve Staré Pace. Dokonce člen výboru tohoto sdružení, p. Ladislav Kratina, přivezl v tomto sportu bronzovou medaili z paralympijských her v Pekingu v roce 2008 a o boccie říká: "Mně se na ní líbí, že stírá rozdíly v handicapech. Není to jako třeba v atletice, kde každá maličkost ve vašem zdravotním stavu rozhoduje."
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Naše okresní organizace SPMP od o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj zakoupila dvě tréninkové sady boccii + další pomůcky (ukazatel směn, speciální měrky a barevnou pálku, které jsou výrobky z chráněné dílny o. s. Sportem proti bariérám - Český ráj). V chráněné dílně vyrábějí i odpalovací rampy, které při hře používají těžce tělesně postižení sportovci. Aby sportovní vybavení bylo využito ku prospěchu lidí s mentálním postižením - našich členů, jednu sadu jsme propůjčili do trutnovského Stacionáře pro zdravotně oslabené a tělesně postižené, tu druhou do Barevných domků v Hajnici.
O víkendu 3. - 4. října 2009 pořádalo o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj v Nové Pace nultý ročník integrované boccii. Byl to turnaj otevřený, mohli se ho zúčastnit všichni zájemci, kteří sestavili svůj tým. Cílem bylo, aby se všichni s touto hrou seznámili a měli možnost si ji vyzkoušet na turnaji.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
A tak se do Nové Paky vypravil trutnovský stacionář, který měl sestaven dva týmy a těm se dařilo, stejně tak dvě družstva z Barevných domků v Hajnici - jeden z Hajnice a jeden z Oranžového domu v Trutnově. I když jsme nedosáhli dobrých výsledků, celý turnaj jsme si náramně užili a hlavně načerpali spoustu bohatých praktických zkušeností. Proto až ještě více potrénujeme, tak se, boccisté, třeste!

Gábina

Zveřejněno 09.10.2009 v 11:14 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule