FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH CESKY Návrat na hlavní stranu PRAHA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOCINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ STREDOCESKÝ KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ
Návrat na hlavní stranu

Fulltext
Království perníku

Vítání jara s Maleníčkem

Určitě mi dáte za pravdu, že nejkrásnějším obdobím roku je jaro. Aby mohlo přijít v celé své kráse do obcí a měst, musí se vynést kralující smrtka nebo-li " paní zima" ven.

Děti z folklorního souboru Maleníček, působící pod Střediskem volného času v Lipníku, tuto malou lidovou tradici udržují už po tři desítky let. Proto se děti na Smrtnou neděli sešly na lipenském náměstí aby se svým malým pořadem se zimou rozloučily a přivítaly tak dlouho očekávané jaro.
U nás na Lipenském Záhoří, říkáme smrtce Morana. A co to vlastně je? Je to úplně obyčejný dřevěný kříž omotaný slámou, oblečený do záhorského kroje a zpěvu dětí se nese za město k řece Bečvě, kde se zapálí a vhodí do vody. Pomyslně pak děti nesou jaro v podobě praporce ověnčeného pentličkami zpět do města, které tak vystřídá dlouhou zimní vládu.

http://www.lipniknadbecvou.eu/videogalerie.htm

A další fotografie z 10.4.2011

Maleníček
Maleníček
Maleníček
Maleníček
Maleníček

Květa Kohoutková
kveta.kohoutkova@seznam.cz

Zveřejněno 15.04.2011 v 17:58 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule